WYŚCIG SOLIDARNOŚCI

WYŚCIG SOLIDARNOŚCI

W piątek 6 lipca 2018 roku dokładnie 121 zawodników stanęło na starcie IV etapu 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Wyścig Solidarności jest po Tour de Pologne najważniejszą imprezą w kraju. Startują w nim wszystkie najsilniejsze ekipy z Polski i wiele zza granicy. Posiada swoją kronikę, jest szeroko komentowany w mediach. Drużyny wystawiają w nim silne składy, ma on dobrą otoczkę i pomaga w popularyzacji kolarstwa, szczególnie w miastach, przez które przejeżdża.

wys_2017

 

Zanim jednak kolarze wsiedli na rowery przed sądeckim ratuszem odbyła się dekoracja najlepszej ekipy w klasyfikacji drużynowej, prezentacja liderów wszystkich klasyfikacji oraz podpisywanie listy startowej. O godz. 12.50 na rynku odbył się start honorowy czwartego, a jednocześnie najdłuższego etapu.

Kolarze pokonali trasę z Nowego Sącza do Jaworzna, czyli dokładnie 197,9 km. 4 etap wyścigu, objął m.in. teren powiatu wadowickiego. Początkowo trasa wyścigu przebiegała DK44 przez miejscowości gminy Brzeźnica tj. Brzezinka – Brzeźnica - Nowe Dwory – Kossowa – Tłuczań – Półwieś – Ryczów. W miescowości Ryczów (za kościołem- gmina Spytkowice) wyścig skręcił w prawo na drogę powiatową w kierunku Łączan. Na końcu ulicy Krakowskiej kolarze skręcili do Rusocic opuszczając teren naszego powiatu.

 

 

Do Brzeźnicy pierwsza wjechała dwójka kolarzy z numerami 62 i 122. Mieli oni ponad 3.5 minuty przewagi nad zasadniczym peletonem. Jednak peleton który jechał w całości tą przewagę zniwelował i na 15 kilometrów do mety wchłoną uciekinierów. O zwycięstwie zdecydował sprint z peletonu. Zwycięzcom  czwartego etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków został  Belg Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23

wys_20171

 

W tym czasie na całej trasie przejazdu kolarzy kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami związanymi z zabezpieczeniem wyścigu. Odbywało się ono bardzo dynamicznie w warunkach ograniczonego ruchu drogowego którym kierowali policjanci, służby porządkowe organizatora oraz strażacy jednostek OSP z terenu Gminy Brzeźnica. Wszystkie skrzyżowania były zabezpieczone przez strażaków a newralgiczne odcinki drogi obstawione przez ich patrole. Sukcesywnie po przejeździe peletonu, wozów transmisyjnych, samochodów technicznych wyścigu ruch na danym odcinku był przywracany.

wys_20172

 

Wydarzenie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (1918-2018) zyskało patronat honorowy prezydenta RP.

NASZA STRAŻ

wfos