Strażacy dla NIEPODLEGŁEJ POLSKI

Strażacy dla NIEPODLEGŁEJ POLSKI

Dnia 3 maja 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Paszkówce odbyły się uroczystości Gminnych Obchodów Dnia Strażaka. Przy budynku Wiejskiego Domu Kultury w Paszkówce zebrały się delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z pocztami sztandarowymi z terenu Gminy Brzeźnica. Obecni byli strażacy z Bęczyna, Brzeźnicy, Kopytówki, Marcyporęby, Paszkówki, Sosnowic i Wielkich Dróg.  Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminnych i Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Brzeźnicy

.

gd2018_1

 

Przemarsz pododdziału przy dźwiękach marsza do Kościoła Parafialnego p.w. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce jak i oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra Dęta z OSP Sosnowice pod batutą  pani kapelmistrz Gabrieli Jaskiernia. Uroczysta Msza Święta koncelebrowana była przez ks. kanonika Adama Lenarta gminnego kapelana strażaków i ks Marka Holotę proboszcza miejscowej parafii. Eucharystia sprawowana była w intencji Matki Boskiej Królowej Polski, Dnia Strażaka przypadający 4 maja, a także 227rocznicy podpisania Konstytucji 3-maja.

 

gd2018_2

Po zakończeniu nabożeństwa zebrani przemaszerowali na pobliski cmentarz parafialny gdzie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod krzyżem ku pamięci strażaków oraz na grobie Nieznanego Żołnierza oddając cześć poległym za Ojczyznę.

gd2018_3

Następnie wszyscy udali się na uroczysty apel przy WDK w Paszkówce. Przy odegranym przez orkiestrę hymnie poczet sztandarowy wciągnął biało-czerwoną flagę na masz. Głos zabrał Wójt Gminy Brzeźnica, a zarazem Prezes Zarządu OSP Gminy Brzeźnica. Skierował słowa podziękowania dla druhów strażaków i ich rodzin za gotowość do niesienie pomocy innym. Odniósł się również w swej wypowiedzi do Święta Flagi (obchodzonego 2 maja) i Święta Konstytucji 3 Maja. Szczególnie dziękował za uczestnictwo w uroczystości dzieciom i młodzieży.

 

NASZA STRAŻ

wfos