Ćwiczenia CZERWIEC 2017

Ćwiczenia CZERWIEC 2017

W dniach 20-21.06.2017 roku na terenie powiatu wadowickiego przeprowadzone zostało wieloszczeblowe powiatowe ćwiczenie obronne „Czerwiec 2017”. W pierwszym dniu manewrów w każdej z gmin rozgrywany był inny epizod ćwiczeń m.in. w Witanowicach i Wieprzu przeprowadzono dystrybucję jodu na wypadek zdarzenia radiacyjnego, natomiast w Urzędach Gmin w Stryszowie i Mucharzu uruchomiono akcję kurierską. Gmina Brzeźnica zgodnie z założeniami planu otrzymała zadanie zabezpieczenia funkcji państwa – gospodarza /HNS/, polegające na zabezpieczeniu logistycznym przemieszczającej się kompanii zmechanizowanej w liczbie 50 żołnierzy po trasie Kraków – Brzeźnica – Tomice – Wadowice – Andrychów – Bielsko - Biała. Akcja przebiegała zgodnie z procedurami przyjętymi w dokumentacji „Punktu Kontaktowego HNS Urzędu Gminy Brzeźnica”.

cw_2017

W drugim dniu ćwiczeń obronnych powiatu służby ratownicze szkoliły się na dworcu kolejowym w Spytkowicach. Scenariusz zakładał symulację akcji w związku z wyciekiem niebezpiecznej substancji z cysterny kolejowej w wyniku działania grupy demonstrantów powiązanej z grupą terrorystyczną.

cw_2017_1

Do działań włączone zostały m.in. Starostwo Powiatowe w Wadowicach, wszystkie Urzędy Gmin oraz Urzędy Miejskie na terenie powiatu, ZZOZ w Wadowicach, przedstawiciele WKU Oświęcim, Sanepidu Wadowice, PKP, strażacy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach, strażacy wytypowanych jednostek OSP z terenu powiatu (m.in. jednostka OSP Brzeźnica) oraz jednostek PSP z województwa małopolskiego. W działaniach uczestniczyła również Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach oraz Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Komendy Wojewódzkiej Policji.

NASZA STRAŻ

wfos